najlepszy podolog wrocław, prywatna szkoła podstawowa halinów

Wola (województwo śląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ten artykuł dotyczy wsi w woj. śląskim, pow. pszczyńskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Wola
Wola
Wola
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat pszczyński
Gmina Miedźna
Liczba ludności (29.10.2015) 7815
Strefa numeracyjna (+48) 32
Kod pocztowy 43-225
Tablice rejestracyjne SPS
SIMC 0217120
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Wola
Wola
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wola
Wola
50°01′00,1200″N 19°07′59,8800″E/50,016700 19,133300

Wolawieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim, w gminie Miedźna, podzielona na 3 jednostki pomocnicze: sołectwo Wola, sołectwo Wola I i sołectwo Wola II.

Wola zajmuje 16,23 km² powierzchni. Trzy sołectwa liczą 7815 mieszkańców (według stanu na 29 października 2015 r.).

Położenie

Wola leży w Kotlinie Oświęcimskiej, w dolinie Wisły. Wschodnią granicę Woli wytycza rzeka Wisła. Od średniowiecza rozgranicza w tym miejscu Śląsk z ziemią krakowską. Za rzeką znajduje się miejscowość Harmęże, nieco dalej w kierunku północno-wschodnim, niespełna 5 km w linii prostej, rozciąga się Brzezinka. To w niej w okresie okupacji niemieckiej istniała część obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Północnym sąsiadem, za rzeczką Korzyniec, jest wioska Jedlina, należąca obecnie do gminy Bojszowy. Od zachodu, za kompleksem lasów wolskich, rozciąga się wieś Międzyrzecze, należąca do tej samej gminy, co wcześniej wymieniona Jedlina. Południowym sąsiadem Woli jest nieduża wioska Gilowice.

Historia

W dokumencie sprzedaży dóbr pszczyńskich wystawionym przez Kazimierza II cieszyńskiego w języku czeskim we Frysztacie w dniu 21 lutego 1517 roku wieś została wymieniona jako Wole[1].

Przed I wojną światową miejscowość leżała na granicy państwowej niemiecko-austriackiej, a do dziś stoją jeszcze słupy graniczne.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa katowickiego.

Oświata

W Woli znajduje się:

 • Zespół Szkół w Woli w skład którego wchodzi: Technikum nr 1, Gimnazjum nr 1 im. św. Jana Bosko
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bronisława Malinowskiego w Woli
 • Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Woli
 • Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. prof. Józefa Tischnera w Woli
 • Gminne Przedszkole Publiczne nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Tuwima w Woli
 • Gminne Przedszkole Publiczne nr 2 im. W. Chotomskiej w Woli
 • Gminne Przedszkole Publiczne nr 3 im. Kubusia Puchatka w Woli
 • Zespół „Kubusiowe Maluchy” w skład którego wchodzi klub dziecięcy oraz żłobek
 • Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących

Religia

We wsi znajdują się dwie parafie rzymskokatolickie: pw. św. Urbana - sołectwo Wola i sołectwo Wola I - pw. Matki Bożej Piekarskiej. W Woli istnieje też Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy wraz z Salą Królestwa[2].

Gospodarka

Niegdyś największym ośrodkiem przemysłowym na terenie Woli była Kopalnia Węgla Kamiennego „Czeczott”, od 1 lipca 2000 roku w związku z restrukturyzacją został przyłączona do Kopalni Węgla Kamiennego „Piast” i funkcjonuje jako Ruch II. Kopalnia nie wydobywa już węgla, jest w stanie likwidacji organizacyjnej i technicznej. 23 lipca 2014r. Zarząd Kompanii Węglowej podpisał z japońskim koncernem Mitsui umowę „O wspólnym rozwoju projektu budowy elektrowni Czeczott w miejscowości Wola”. Wartość inwestycji to ok. 6 mld zł. W fazie pierwszej, do końca I kwartału przyszłego roku strony powinny wynegocjować: warunki długoterminowej umowy na dostawy przez Kompanię Węglową węgla do planowanej elektrowni w ilości ok. 3 mln ton rocznie, warunki umowy na zakup przez Kompanię Węglową energii elektrycznej z mocy wytwórczych elektrowni Czeczott, warunki umowy na wykonawstwo pod klucz planowanej inwestycji z koncernem Mitsubishi Hitachi Systems Ltd., warunki pozyskania finansowania inwestycji na zasadach „Project finance” tzn. poprzez spółkę celową, która będzie zarządzała inwestycją. W drugiej fazie planowane jest podpisanie wynegocjowanych umów i porozumień oraz powołanie spółki celowej. Trzecią fazą realizacji podpisanej umowy będzie zamknięcie etapu przygotowawczego projektu i podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji. Jak podaje KW szacowany koszt budowy elektrowni koło Pszczyny szacowany jest na 1,5 mld euro. Rocznie spalać ma prawie 4 mln ton węgla. Inwestycja ta ma się zakończyć w 2019 roku.[3]

Sport i rekreacja

W Woli znajduje się także kompleks sportowo-rekreacyjny. W skład tegoż kompleksu wchodzi „Moje Boisko – Orlik 2012”, boisko sportowe z nawierzchnią trawiastą wraz z zapleczem technicznym i trybunami oraz kryta pływalnia.

Ponadto w Woli znajdują się dwa kluby sportowe: LKS Sokół Wola oraz klub zapaśniczy GKS Piast Wola.

Przez Wolę przebiegają trzy trasy rowerowe: Międzynarodowa Trasa Rowerowa GREENWAYS, Wiślana Trasa Rowerowa i Lokalna Trasa Rowerowa.

Przypisy

 1. Ludwik Musioł. Dokument sprzedaży księstwa pszczyńskiego z dn. 21. lutego 1517 R.. „Roczniki Towarzystwa Przyjaciół Nauk na Śląsku”. R. 2, s. 235–237, 1930. Katowice: nakł. Towarzystwa ; Drukiem K. Miarki. 
 2. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 22 maja 2014.
 3. Gigantyczna inwestycja w Woli za 1,5 miliarda euro - powstanie tu elektrownia węglowa
Jean-Claude Chalhoub, ortodoncja katowice, licówki Kraków